Rekuperacja Vasco

Syetemy rekuperacji VASCO

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła staje się coraz bardziej popularny w naszym kraju. Firma Vasco podążając za potrzebami klientów zaprojektowała własne rekuperatory z systemem kanałów EASYFLOW.

Rekuperacja zapewnia całodobową cyrkulacje świeżego powietrza z odzyskaniem ciepła ze zużytego powietrza. Vasco posiada w swojej ofercie Rekuperatory o wydajności od 275 do 500 m3/h.

Rekuperacja powoli staje się standardem w domach w całej europie. Zmieniające się przepisu budowlane narzucają projektowanie domów coraz bardziej energooszczędnych, od 2021r. wymogiem będzie odzyskiwanie ciepła z wentylacji. Firma Vasco wychodząc naprzeciw nowym standardom zaprojektowała własny system rekuperacji, który w głównej mierze skupia się na łatwym montażu.

System wentylacji mechanicznej (rekuperacja) składa się z dwóch części:

  • Rekuperator – główne urządzenie które wymienia zużyte powietrze na świeże.

  • System kanałów EASYFLOW – instalacja wymiany powietrza.

Rekuperator to elektroniczne urządzenie wentylacyjne, którego zadaniem jest wymiana powietrza w budynku z jednoczesnym odzyskaniem ciepła. Cały proces polega na wyciągnięciu starego powierza z pomieszczeń „mokrych” typu łazienka, kuchnia, WC, pralnie i nagrzania nim świeżego powietrza pobieranego z zewnątrz i dostarczeniu do pomieszczeń „suchych” typu salon i sypialnia. Cyrkulacja powietrza trwa bez przerwy w całym domu. Intensywność wymiany jest sterowana manualnie przez użytkownika albo automatycznie poprzez zastosowanie dodatkowych czujników mierzących poziom wilgotności lub natężenie CO2, dodatkową opcją jest czasowy programator z cyklem dobowym.

Głównymi elementami rekuperatora są:

  • dwa elektryczne wentylatory, które pobierają powietrze z zewnątrz i dostarczają do pomieszczeń „suchych” oraz wyciągają z pomieszczeń „mokrych” i wyrzucają na zewnątrz.

  • polistyrenowy, krzyżowo-przeciwprądowy wymiennik ciepła, którego zadaniem jest odzyskanie jak najwięcej ciepła ze zużytego powietrza. Maksymalna sprawność >90%

  • filtry elektrostatyczne o właściwościach antyalergicznych.

Rekuperatory firmy Vasco wyróżniają się na tle innych firm automatyczną ochroną przed zamarznięciem, którą przestaje pobierać powietrze z zewnątrz w przypadku zamarznięcia wymiennika ciepła do czasu jego nagrzania przez powietrze z budynku. Aby uniknąć całkowicie takich sytuacji firma Vasco proponuje zainstalowanie grzałki elektrycznej która załącza się przy temperaturze powietrza poniżej 0°C. Dodatkową innowacją jest automatyczny by-pass letni, który przy niższych temperaturach w nocy automatycznie przekierowuje chłodniejsze powietrze przez filtry do kanałów nawiewnych z pominięciem wymiennika ciepła. Umożliwia to nocne chłodzenie pomieszczeń.

Intensywność przepływu powietrza regulowana jest przez trójstopniowy, bezprzewodowy przełącznik z funkcją załączenia czasowego maksymalnego poziomu wentylacji dołączanego do każdego rekuperatora. Aby cała wentylacja przebiegała automatycznie zalecana jest instalacja dwóch typów czujników sterujących:

  • czujnik wilgotności montowany w pomieszczeniach „mokrych”, który zwiększa wydajność rekuperatora w przypadku wzrostu wilgotności.

  • czujnik CO2 montowany w pomieszczeniach „suchych”, sprawdzający poziom dwutlenku węgla w pomieszczeniu i dostosowujący do tego wentylacje.

Modele rekuperatorów w głównej mierzę różnią się tylko wydajnością w metrach sześciennych, wyjątkiem jest model D275, który jest najmniejszym rekuperatorem firmy Vasco i posiada możliwość montażu naściennego oraz pod sufitowego co idealnie sprawdza się w remontowanych mieszkaniach.

Konserwacja urządzenia polega na czyszczeniu filtrów co trzy miesiące oraz na ich wymianie raz do roku. Brudne lub stare filtry zmniejszają wydajność rekuperatora. Zalecane jest również okresowy czyszczenie instalacji wentylacyjnej.

Instalacja wentylacyjna budynku zbudowana jest z systemu rur EASYFLOW nadających się do montażu zarówno w sufitach podwieszanych jak i w warstwach izolacyjnych układanych na podłodze. System ten cechuje się łatwością montażu (łączenia teleskopowe bez użycia narzędzi), niskim profilem (60mm) oraz tłumieniem dźwięku co daję wysoki komfort użytkowania. Zawory wlotowe lub wylotowe wyposażone są w dekoracyjne osłony.

Do każdego kompletnego systemu rekuperacji firma Vasco wykonuje profesjonalny projekt wentylacji uwzględniający potrzeby inwestora.

Wszystkie elementy potrzebne do stworzenia systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
dostępne są w naszym sklepie: Rekuperacje-sklep.pl

Wyślij wiadomość

captcha

© Grzejniki VASCO 2014 - 2019